रुससँगको द्वन्द्व ‘अपरिहार्य’ होइन, अमेरिकी रक्षामन्त्री

१५ माघ २०७८, शनिबार ११:४९ मा प्रकाशित

वासिङ्टन। अमेरिकी रक्षामन्त्री लोयड अस्टिनले शुक्रबार युक्रेनलाई लिएर रुससँगको द्वन्द्व “टार्नै नसकने” अवस्थामा नपुगेको बताउँनुभएको छ ।

“कूटनीतिक पहलका लागि अझै समय र ठाउँ छ। संयुक्त राज्य अमेरिकाले हाम्रा सहयोगी र साझेदारहरूसँग तालाबन्दीमा रुसलाई संकटबाट टाढा र थप सुरक्षातर्फको बाटो प्रस्ताव गरेको छ। रक्षा विभागले ती कूटनीतिक प्रयासहरूलाई समर्थन गर्न जारी राख्नेछ,” अस्टिनले भन्नुभयो। अस्टिनले युक्रेनलाई सुरक्षा सहायता सामग्री मार्फत र नाटो सहयोगीहरूसँग “काँधमा काँध मिलाएर उभिन” को लागि अमेरिकी समर्थनलाई दोहोर्याउँनु भएको सीएनएनले जनाएको छ।

युक्रेनले सुरक्षा सहायता सामग्री मार्फत र नाटो सहयोगीहरूसँग “काँधमा काँध मिलाएर” उभिने, सीएनएनले उल्लेख गरेको छ।
रुस र युक्रेनबीचको तनाव बढ्दै जाँदा क्रेमलिनले पनि द्वन्द्व नचाहेको बताएको छ।अस्टिनका अनुसार संयुक्त राज्य अमेरिकाले युक्रेनी सीमामा दशौं हजार रूसी सेनाको उपस्थितिलाई “धेरै गम्भीरताका साथ” लिइरहेको छ र रक्षामन्त्रालय उत्तर एट्लान्टिक सन्धि संगठनका सहयोगीहरूसँग रुसी राष्ट्रपतिको “विरोधमा एकजुट” उभिएको पनि छ।

“हामी विश्वास गर्दैनौं कि राष्ट्रपति पुटिनले युक्रेन विरुद्ध यी शक्तिहरू प्रयोग गर्ने अन्तिम निर्णय गरेका छन्। उनीसँग स्पष्ट रूपमा अब त्यो क्षमता छ। र शहरहरू र महत्त्वपूर्ण क्षेत्रहरू कब्जा गर्ने लगायत उनीसँग धेरै विकल्पहरू उपलब्ध छन्। विघटन भएका क्षेत्रहरूको पहिचान जस्तै कार्य गर्दछ। वास्तवमा हामीले पूर्वी युक्रेनमा कथित गतिविधिहरूको बारेमा रुसी राज्य मिडियाले अहिले ठट्टा गरिरहेको देखिरहेका छौं।“

“कुनै पनि रुसी आक्रमण वा युक्रेनमा थप घुसपैठले द्वन्द्व मात्र निम्त्याउने छैन, यसले राष्ट्रिय सार्वभौमसत्ता, क्षेत्रीय अखण्डता र आत्मनिर्णयको आधारभूत सिद्धान्तहरू पनि उल्लङ्घन गर्नेछ,” अस्टिनले थप्नुभयो ।”यो कुरा हामीले युक्रेनको बलियो साझेदार र नाटोका ३० सदस्य मध्येको एकको रूपमा धेरै गम्भीरताका साथ लिइरहेका छौं। हामी रुसले ती मूल मान्यताहरूलाई कमजोर पार्ने र युरोपमा शान्ति र सुरक्षालाई खतरामा पार्ने प्रयासको विरोधमा एकताबद्ध छौं, “उहाँले थप्नुभयो।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । आठ वर्षअघि सुन्दरी प्रतियोगिताकी एक प्रतिस्पर्धीले आफूमाथि आयोजकले बलात्कार र यौन शोषण गरेको घटना सार्वजनिक गरेसँगै काठमाडौंको माइतीघरमा

हेटौंडा । स्थानीय तह निर्वाचन २०७९ अन्तर्गत हेटौंडा उपमहानगरपालिकाको अन्तिम मत परिणाम सार्वजनिक भएको छ । उपमहानगरपालिकाको मेयर पदमा नेकपा

काठमाडौं । प्रदेश सांसदबाट राजीनामा दिएर तीन जना नेता स्थानीय तह निर्वाचनमा लडे । करोडौं बजेट परिचालन गर्न पाइने र

कैलाली । कैलालीको लम्कीचुहा नगरपालिकाको मेयर र उपमेयरमा सुशीला शाही र जुना चौधरी निर्वाचित भएका छन् । नेपाली कांग्रेसबाट शाही