रोवोटले गर्यो मुटूको अपरेशन

११ कार्तिक २०६९, शनिबार १२:३३ मा प्रकाशित

लण्डन । लण्डनको वोल्वरहेप्टनस्थित न्यू क्रस अस्पतालका सर्जनहरुको टिमले एक बेलायती महिलाको मुटुको अपरेशन एक रोबोटको माध्यमबाट गर्ने सफलता पाएको छ । बेलायतमा पहिलो मानिएको उक्त अपरेशनको लागि सर्जनहरुले ‘द भिञ्ची’ नामक रोवोटको प्रयोग गरेका थिए । डाक्टरहरुले परिस्किृत क्यामराको मद्दतबाट नियन्त्रण कक्षमा बसेर उक्त, अपरेशन सञ्चालन गरेका थिए ।
२२ वर्षकी नेटली जोन्सको मुटूमा एक प्वाल थियो जसलाई ठिक पार्नका लागि अपरेशन अत्यावश्यक थियो । डाक्टरहरुको भनाईअनुसार यसरी रोवोटमार्फत् गरिएको अपरेशन रोगीका लागि परम्परागत सर्जरीभन्दा पनि सुरक्षित हुन्छ । सामान्य तरिकाबाट गरिने मुटूको अपरेसनमा रोगीको छातीमा लामो चिरा पार्नुपर्छ तर रोवोटबाट गरिने अपरेशनमा त्यहाँ सानो भाग मात्र चिरेर काम निकाल्न सकिन्छ । यस प्रक्रियाबाट अपरेशन गर्दा दुखाई पनि अत्यन्त सामान्य मात्र हुन्छ र अपरेशनलगत्तै बिरामी आफ्नो दैनन्दिन काममा फर्कन सक्छ ।
यसरी रोबोटको माध्यमबाट यसअघि स्वीडेन र फिनल्याण्डमा मुटूको शल्यक्रिया सफलतापूर्वक सम्पन्न भएको थियो ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । देशका विभिन्न नौ स्थानमा जडान गरिएको इन्टरनेट जुनसुकै बेला काटिन सक्ने भएकोे छ । इन्टरनेट सेवा प्रदायकहरुको छाता सङ्गठनका

सरकारले सूचना तथा सञ्चार क्षेत्रलाई मर्यादित, जिम्मेवार र सुरक्षित बनाउन राष्ट्रिय साइवर सुरक्षा केन्द्र स्थापना गर्ने भएको छ । सरकारले

काठमाडौँ । आगामी शुक्रबार हुने स्थानीय तहको निर्वाचनमा आज राति १२ बजेबाट मौन अवधि सुरु हुँदै छ । निर्वाचन अयोगले

काठमाडौँ । जुम्लाको हिमा गाउँपालिकामा पछिल्लो एक सातादेखि टेलिफोन सेवा अवरुद्ध भएको छ । नेपाल टेलिकम जुम्ला कार्यालयका अनुसार हिमा