राष्ट्रपति सीले बहुपक्षीयतालाई समर्थन गर्ने अटल सङ्कल्प

१९ मंसिर २०७८, आईतवार १६:५५ मा प्रकाशित

बेइजिङ । बहुपक्षीयतालाई समर्थन गर्ने चीनको दृढ सङ्कल्प परिवर्तन नहुने चिनियाँ राष्ट्रपति सी चिनफिङले आइतबार २०२१ इम्पेरियल स्प्रिङ्स अन्तर्राष्ट्रिय मञ्चको उद्घाटन समारोहमा भिडियोमार्फत सम्बोधन गर्दै उक्त कुरा बताएका हुन् ।

बहुपक्षीयता भनेको अन्तर्राष्ट्रिय मामिलालाई सबै पक्षले परामर्शबाट व्यवस्थित गर्ने र विश्वको भविष्य सबै देशले मिलेर काम गर्ने निर्णय गर्नु हो,’ राष्ट्रपति सीले भने ।

सीले संयुक्त राष्ट्रसङ्घसँगको अन्तर्राष्ट्रिय प्रणाली, अन्तर्राष्ट्रिय कानुनद्वारा निहित अन्तर्राष्ट्रिय व्यवस्था, संयुक्त राष्ट्र सङ्घको बडापत्रका उद्देश्य र सिद्धान्तहरूमा आधारित अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्धका आधारभूत मान्यताहरू र मानवताको शान्ति, विकासको साझा मूल्यमान्यतालाई प्रवर्द्धन गर्न आह्वान गरेका छन् ।

यो वर्ष चिनियाँ कम्युनिस्ट पार्टी (सीपीसी) को शतवार्षिकी मनाउने क्रममा राष्ट्रपति सीले विगत शताब्दीमा चिनियाँ कम्युनिस्ट पार्टीको प्रयासबाट प्राप्त ऐतिहासिक अनुभवको एउटा महत्त्वपूर्ण अंश भनेको विश्वव्यापी दृष्टि कायम राख्नु र मानवताको भविष्यलाई मनमा राख्नु हो भनेका छन्।

विश्व शासनको व्यवस्थाको सन्दर्भमा सीले अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्धमा प्रजातन्त्रलाई अगाडि बढाउने, अन्तर्राष्ट्रिय मामिलामा विकासोन्मुख देशहरूको प्रतिनिधित्व र आवाजलाई बढावा दिनु र त्यसलाई अगाडि बढाउनु महत्त्वपूर्ण रहेको बताएका छन्।

केही समय अघि, सीले दिगो विकासका लागि २०३० एजेन्डाको कार्यान्वयनलाई तीव्रता दिन र साझा भविष्यको साथ विकासको विश्वव्यापी समुदाय निर्माण गर्ने उद्देश्यले विश्वव्यापी विकास पहल प्रस्ताव गरेका थिए।

मलाई आशा छ कि पहलमा धेरैले सक्रिय भाग लिनेछन्, उनले भने, काममा ध्यान केन्द्रित गर्न र विश्वव्यापी सहयोग एजेन्डा मार्फत पछ्याउन आह्वान गरेका छन् ।

हामीले प्राथमिकताको रूपमा विकास, गरिबी निवारण, कोभिड प्रतिक्रिया र खोपहरू, विकास वित्त पोषण, हरित सङ्क्रमण र कनेक्टिभिटी, र विश्वव्यापी विकासलाई सन्तुलित, समन्वय र समावेशी वृद्धिको नयाँ चरणमा पुर्‍याउन अग्रगामी सहयोगको रूपमा प्रतिबद्ध रहनु महत्त्वपूर्ण छ। राष्ट्रपति सीले जोड दिए ।

चीनले बहुपक्षीयताका आधारभूत मूल्यमान्यता र आधारभूत सिद्धान्तहरूमा दृढताका साथ अडिग रहने, आपसी हितलाई पछ्याउने, मतभेदलाई शान्त गर्दै साझा आधार खोज्ने, निष्पक्षता र न्यायलाई कायम राख्ने र सहयोगमार्फत विकासलाई प्रवर्द्धन गर्ने सीले बताएका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

एजेन्सी । पाकिस्तानको कराँचीमा आइतबार ४० प्रतिशतलाई कोभिड–१९ पोजिटिभ देखिएको छ । यस डरलाग्दो दरले देशको चिकित्सा समुदायमा तरंग फैलिएको

एजेन्सी । चीनले सिरियालाई करिब ४ हजार टन चामल सहयोग गरेको छ । मानवीय सहायतास्वरुप पठाएको सो चामल आइतबार सिरियाले

बेइजिङ।चीनमा सन् २०२१ मा जन्म दरमा निकै गिरावट आएको छ । जन्मदरमा गिरावटसँगै बृद्धबृद्धाको संख्या बढ्दा आर्थिक वृद्धिमा असर देखिन

नयाँ दिल्ली।कोभिडकाे नयाँ भेरियन्ट ओमिक्रोन फैलिएपछि भारतमा कोभिड संक्रमितको संख्या तीव्र बढिरहेको छ । पछिल्लो २४ घन्टामा दुई लाख ५८ हजार